Tournament Results

Results from all DVAC, SCIS, CEESA & ISST tournaments hosted at AIS will be posted below

ISST / SCIS / DVAC
click the conference to go to their homepage

DVAC JV Girls Basketball



2018
JV Girls Basketball
CHAMPIONSHIP
Saturday March 3

Group 1: DIS, ICSV & BUD
Group 2: QSI, STG & AIS

Mike Maloy Gym


Lower Gym

AIS

V

STG

09:30

DIS

V

ICSV

AIS

V

QSI

10:45

DIS

V

BUD

ICSV

V

BUD

12:00

STG

V

QSI

3rd

V

3rd

13:15

2nd

V

2nd

14:30

1st

V

1st

15:45

Awards Ceremony

17:00


CEESA HS Knowledge Bowl

FINAL RESULTS
Champions: AIS Budapest
2nd Place: AIS Vienna A
3rd Place: AS Warsaw B
4th Place: Bratislava A
5th Place: Warsaw A and Vienna B
7th Place: Vienna C and Kiev A
9th Place: Kiev B and Bratislava B

Individual Test Top Score: Phillip AIS Budapest
Team Test Top Score: AIS Budapest

SATURDAY Results
Click HERE for the scorers from the double elimination tournament

FRIDAY Results
Click HERE for the scorers from each round

Team Rankings after Fridays Rounds
1. Vienna A
2. Budapest
3. Warsaw B
4. Bratislava A
5. Warsaw A
6. Kiev A
7. Bratislava B
8. ViennaB
9. ViennaC
10. Kiev B

Click HERE for the tournament program


SCIS Varsity Boys Basketball

2018
SCIS Varsity Boys
BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

Participating Schools
Zurich Int. School
Munich Int. School
American School of Warsaw
American Int. School of Budapest
Int. School of Geneva
American Int. School Vienna

Click for the LIVE STREAM of the MIKE MALOY GYM

Friday January 26

Mike Maloy Gym


Lower Gym

ZIS 70

vs

55 MIS

09:00

ASW 56

vs

31 LCG

AIS 48

vs

39 BUD

10:45

ZIS 77

vs

39 ASW

AIS 36

vs

40 LCG

12:30

BUD 51

vs

56 MIS

LCG 26

vs

54 MIS

14:15

AIS 30

vs

ASW 45

16:00

ZIS 70

vs

BUD 40


Saturday January 27

Mike Maloy Gym


Lower Gym

ASW 45

vs

BUD 30

09:00

AIS 26

vs

ZIS 64

LCG 50

vs

BUD 58

10:45

MIS 41

vs

ASW 39

ZIS 80

vs

LCG 45

12:30

AIS 38

vs

MIS 49

Award Ceremony



Final Results

Champions = ZIS
Silver medal = MIS
Bronze medal = ASW
4th Place = AIS
5th Place = BUD
6th Place = LCG

Sportsmanship Award = AIS


DVAC JV Boys Soccer



2017
JV BOYS SOCCER
CHAMPIONSHIP

Final Standings
Sportsmanship and Champion
Vienna International School

2nd: American Int. School Vienna
3rd: Danube Int. School
4th: St. Gilgen Int School

Saturday November 18
2 x 30m, 10m warmup, 5m halftime

AIS Field

09:30

AIS

V

STG

10:45

DIS

V

VIS

12:00

AIS

V

VIS

13:15

STG

V

DIS

14:30

AIS

V

DIS

15:45

STG

V

VIS

17:00

Awards Ceremony

SCIS MS Girls Soccer

2017
SCIS MS GIRLS
SOCCER CHAMPIONSHIPS

Live Stream of the AIS Field HERE

Final Results
Sportsmanship: BS of Brussels
Champions: Int School of Geneva
Runners Up: Int. School of Basel
Third: Int School of Zug & Lucern
Fourth: Int School of Brussels
Fifth: Zurich Int. School
Sixth: Frankfurt Int. School
Seventh: AIS Vienna
Eight: Munich Int. School
Ninth: Zurich Int. School "B"
Tenth: British School of Brussels

Pool A: LCG, FIS, AIS, BRU, ZISB
Pool B: ZIS, ISB, ISZL, MIS, BSB

Pool AWinsDrawsLosesPoints
AIS1124+3
LCG31010+11
FIS2026+4
BRU3109+4
ZIS B0020-12

Pool B Wins Draws LosesPoints
ZIS2117+7
ISB31010+8
ISZL2117+6
MIS1133+4
BSB0040-24


Friday November 10

AIS FIELD


MARSWIESE

LCG 1

V

1 AIS

09:00

ZIS 10

V

0 BSB

FIS 2

V

3 BRU

10:00

ISB 1

V

0 MIS

ZISB 0

V

9 AIS

11:00

ISZL 10

V

0 BSB

LCG 3

V

0 FIS

12:00

ZIS 0

V

0 ISB

BRU 2

V

1 AIS

13:00

MIS 9

V

0 BSB

LCG 7

V

0 ZISB

14:00

ZIS 1

V

2 ISZL

FIS 7

V

0 ZISB

15:00

ISB 1

V

0 ISZL

Saturday November 11

AIS FIELD


MARSWIESE

ZIS 1

V

0 MIS

08:30

LCG 2

V

0 BRU

BSB 0

V

9 ISB

09:30

AIS 0

V

2 FIS

MIS 0

V

1 ISZL

10:30

ZISB 1

V

4 BRU

4A AIS 4

V

4B MIS 0

11:40

5A ZISB 1

V

0 5B BSB

3A FIS 0

V

3B ZIS 1

12:45




2A BRU 0

V

2B ISZL 4

13:45




1A LCG 1

V

1B ISB 0

14:45





SCIS MS/HS Cross Country

2017
SCIS MS & HS
CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS


Course Maps / Live Stream
Results Friday / Results Saturday


Overall HS Girls HS Boys MS Girls MS Boys
ZISZISZISAISMIS
MIS/ FISFISAISMISZIS
MISASWFISFIS
AISAISFISBUDBUD
BUDBUDBUDZISAIS
ASWASWMISASW


Friday October 13th

8:30 Athletes and Coaches Arrive
9:00 Opening Ceremony
9:15 Walk the Course Day 1 Races
11:30 Middle School Girls 3.5km race
12:00 Middle School Boys3.5km race
12:30 High School Girls 5km race
13:15 High School Boys 5km race
15:00 Award Ceremony
16:00 Housing pick-up

Saturday October 14th
9:00 Athletes and Coaches Arrive

Day 2 Races
10:00 Middle School Boys 2.5km race
10:30 Middle School Girls 2.5km race
11:00 High School Boys 3.5km race
11:30 High School Girls 3.5km race
12:30 Awards Ceremony

13:00 Teams depart


Powered by Finalsite