Tournament Results

Results from all DVAC, SCIS, CEESA & ISST tournaments hosted at AIS will be posted here.
For the ISST website HERE

SCIS MS Boys Basketball

2017
SCIS MS BOYS
BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

FINAL RESULTS

Sportsmanship: Zurich IS
Champions: Munich IS
2nd: Zurich IS
3rd: IS of Zug & Lucern
4th: Frankfurt IS
5th: AIS Vienna
6th: IS of Geneva
7th: Vienna IS
click on the trophy winners for their team picture

LIVE STREAM
Click HERE for the archived games from the Mike Maloy Gym and HERE for the Lower Gym

GROUPS
A: Zurich Int. School (ZIS), Int. School Geneva (LCG), Frankfurt Int. School (FIS), Vienna Int. School (VIS)
B: Int School of Zug & Lucern (ISZL), Munich Int. School (MIS), AIS Vienna (AIS)

Friday March 10

Click the winning team for the score sheet from the game, when available.

Mike Maloy Gym


Lower Gym

OPENING CEREMONY

08:30

AIS 34

vs

42 ISZL

09:00


ZIS 56

vs

22 LCG

10:30

FIS 42

vs

14 VIS

AIS 29

vs

52 MIS

12:00


ZIS 51

vs

16 VIS

13:30

LCG 29

vs

57 FIS

ISZL 23

vs

41 MIS

15:00


ZIS 53

vs

12 FIS

16:30

LCG 40

vs

24 VIS


Saturday March 11

GAME

Mike Maloy Gym


Lower Gym

GAME

SF1

FIS 16

vs

55 MIS

09:00

LCG 24

vs

58 AIS

RR

SF2

ZIS 35

vs

24 ISZL

10:30

VIS 17

vs

40 AIS

RR

3RD

FIS 19

vs

58 ISZL

12:15

VIS 25

vs

43 LCG

RR

1ST

MIS 38

vs

35 ZIS

13:45

AWARDS

15:00

DEPART

15:30


DVAC MS Girls Basketball


2017 MS GIRLS
BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

Saturday March 4th

For photos of the tournament please visit our Facebook page HERE.

FINAL STANDINGS

A Tournament B Tournament
1. BIS Budapest 1. QSI Bratislava
2. AIS Vienna 2. ICS Vienna
3. Vienna IS 3. AIS Vienna
4. ICS Budapest 4. AIS Vienna
5. Danube IS 5. BIS Budapest
6. BIS Bratislava 6. AIS Budapest
Sportsmanship: BIS Bratislava Sportsmanship: AIS Vienna

A Teams

B Teams

Group 1

Group 2

Group 1

Group 2

AIS 2-0

VIS 1-1

ICSV 1-0

AIS (2) 1-1

ICSB 1-1

BISBr 0-2

AIS 1-1

BUD 0-1

DIS 0-2

BISBu 2-0

BISBu 0-1

QSI 1-0


A Teams
Mike Maloy Gym


B Teams
Lower Gym

DIS 20

V

30 AIS

9:00

AIS 14

V

18 ICSV

VIS 30

V

8 BISBr

10:00

AIS (2) 22

V

28 QSI

ICSB 15
in 2xOT

V

14 DIS

11:00

AIS 21

V

10 BISBu

BISBr 2

V

32 BISBu

12:00

AIS (2) 17
in 2xOT

V

15 BUD

AIS 53

V

6 ICSB

13:00

ICSV 24

V

6 BISBu

VIS 15

V

23 BISBu

14:00

QSI 27

V

15 BUD

3rd G1 - DIS 17

V

3rd G2 - BISBr 12

15:00

3rd G1 -BISBu 10

V

3rd G2 - BUD 9

2nd G1 -ICSB 25

V

2nd G2 -VIS 39

16:00

2nd G1 - AIS 28

V

2nd G2 - AIS2 12

1st G1 - AIS 20

V

1st G2 -BISBu 33

17:00

1st G1 - ICSV 10

V

1st G2 - QSI 20

Awards Ceremony

18:00

CEESA MS Speech and Debate

December 2nd and 3rd

Live Stream
Click HERE to go to the archived footage of Saturdays finals

Results

Debate
1st Bucharest - Ingrid Zlotea and Mominah Ilyas
2nd Vienna - Kara Duffy and Delany Jones
3rd Bucharest - Maia Badea and Ana Rosca

Impromptu
1st Vienna - Hannah Mitchell
2nd Bucharest - Ingrid Zlotea
3rd Prague - Ava Gamble

Original Oratory
1st Sofia - Stefan Danev
2nd Prague - Laura Segre
3rd Bucharest - Kelly Karamonolis

Oral Interpretation
1st Sofia - Strahinja Velajic
2nd Sofia - Ioan Assenov
3rd Belgrade - Alannah Thornley

Duet Acting
1st Vienna - Kate Benedetti and Sasha Flanagan
2nd Vienna - Lily Marlow and Abigail van Haastrecht
3rd Vienna - Delany Jones and Kara Duffy

Tournament Program

ISST D2 Boys Volleyball

2016
ISST BOYS D2
VOLLEYBALL CHAMPIONSHIPS

PICTURES
Click HERE for some impressions from the final and awards ceremony

LIVE STREAM
Click HERE for the archived games from the Mike Maloy Gym
Click HERE for the archived games from the Lower Gym

Click the winning team for the scoresheet from the game

Click HERE for the tournament program.

Find us on Team App

FINAL STANDINGS

Champions: TASIS England
2nd Place: Cairo American College
3rd Place: AIS Vienna
4th Place: ACS Cobham
5th Place: Vienna IS
6th Place: IS Brussels
7th Place: ACS Hillingdon
8th Place: IS Dusseldorf

All Tournament Team
AIS: Alexander Smolenski & Paul Sollinger
TASIS: Hao Wen Chen, Jonathan Drysdale-Anderson & Takumi Hayashki
CAC: Samuel Rutherford, Michael Fitzgerald & Cameron Leftwich
COB: Marcello Maioli
VIS: Gerhard Feitzinger

Thursday November 10

G

Scores

MM GYM

TIME

LOWER GYM

Scores

G

1


2 - 0
(25-13, 25-17)

AIS v ISD

09:00

HIL v COB

1-2
(17-25, 27-25, 12-16)

2

3

0 - 2
(15-25, 8-25)

ISB v TAS

10:15

VIS v CAC

0 - 2
(25-19, 25-12)

4

5

1 - 2
(23-25, 26-24, 12-15)

AIS v CAC

11:30

VIS v ISD

2 - 0
(25-19, 25-16)

6

7

1 - 2
(17-25, 26-24,
9-15)

ISB v COB

12:45

HIL v TAS

0 - 2
(14-25, 12-25)

8

9

2 - 0
(26-24, 14-25)

AIS v TAS

14:00

VIS v COB

1 - 2
(25-22, 5-25, 15-12)

10

11

2 - 0
(25-16, 25-21)

ISB v ISD

15:15

HIL v CAC

0 - 2
(19-25, 11-25)

12

13

0 - 2
(18-25, 20-25)

VIS v TAS

16:30

AIS v COB

1 - 2
(28-26, 25-21, 11-15)


14

15

0 - 2
(12-25, 14-25)

ISB v CAC

17:45

HIL v ISD

1 - 2
(19-25, 25-21, 7-15)

16

Friday November 11

G

Scores

MM GYM

TIME

LOWER GYM

Scores

G

17

2 - 0
(25-6, 25-18)

AIS v HIL

09:00

VIS v ISB

2 - 0
(25-12, 25-17)

18

19

2 - 1
(18-25, 25-15, 15-3)

COB v ISD

10:15

TAS v CAC

2 - 0
(25-19, 26-24)

20

21

2 - 0
(25-23, 25-19)

VIS v HIL

11:30

AIS v ISB

2 - 0
(25-7, 25-12)

22

23

2 - 0
(12-25, 17-25)

COB v CAC

12:45

TAS v ISD

2 - 0
(25-17, 25-13)

24

25

1 - 2
(17-25, 25-18, 12-15)

ISB v HIL

14:00

AIS v VIS

2 - 1
(25-11, 25-27,15-8)

26

27

0 - 2
(17-25, 13-25)

COB v TAS

15:15

CAC v ISD

2 - 0
(25-12, 25-8)

28

Saturday November 12

G

Scores

MM GYM

TIME

LOWER GYM

Scores

G

5th

3-1
(25-12, 25-16, 25-23, 21-25)

VIS v ISB

09:30

ISD v HIL

1-3
(19-25, 15-25, 27-25, 13-25)

7th

3rd

3-0
(25-21, 25-21, 25-19)

AIS v COB

11:00

Final

1-3
(25-21, 15-25, 22-25, 18-25)

CAC v TAS

13:00

Round Robin Results

TeamW-L
TAS6-1
CAC6-1
COB5-1
AIS5-2
VIS3-4
ISB1-6
ISD1-6
HIL1-6

SCIS Varsity Girls Volleyball

2016 SCIS
VARSITY GIRLS
VOLLEYBALL CHAMPIONSHIPS

Click HERE for the archived live stream of the Mike Maloy Gym
Click the winning team for the scoresheet from the game.

Final Standings

Sportsmanship: AS Warsaw
Champions:Munich IS
2nd Place: AIS Vienna
3rd Place: IS Zug and Lucerne
4th Place: AS Warsaw
5th Place: IS Geneva

Friday October 14

Time

Mike Maloy Gym

Result

08:30

Opening Ceremony


09:00

LC Geneva v Munich IS

1-3

10:45

IS Zug v AS Warsaw

3-0

12:30

LC Geneva v AIS Vienna

0-3

14:15

Munich IS v IS Zug

3-0

16:00

AS Warsaw v AIS Vienna

0-3

Saturday October 15

Result

Lower Gym

Time

Mike Maloy Gym

Result

3-0

Munich IS v AS Warsaw

09:00

LCG v IS Zug

0-3
1-3

LCG v AS Warsaw

11:00

IS Zug v AIS Vienna

1-3

13:00

Munich IS v AIS Vienna

3-1

14:30

Awards Ceremony

Powered by Finalsite